wz

Home     Aktuálně     Kádr     Statistika     Fotogalerie     Historie     Rekordy     Divize     Okres    Béčko     Základna     Turnaje     Vzkazy

 

Historie
 

Futsal
Každý samozřejmě zná nejen fotbal na klasickém hřišti a s jedenácti hráči na každé straně. Více než staletou tradici má určitě také fotbálek v nejrůznějších podobách na pláccích rozličných rozměrů i terénů. Zde se nepochybně dají hledat kořeny tak populárního malého fotbalu, sportu, který dostal organizovanou podobu poprvé v 50. letech na jihoamerickém kontinentu.

Fotbálek na ploše dnes stabilních rozměrů 40x20 metrů (plus mínus) samozřejmě za čas podnikl mohutnou invazi i do Evropy. V roce 1988 byla mezinárodní asociace malého fotbalu přijata do FIFA, ustálil se počet hráčů na 4+1 (umožněno střídání hokejovým způsobem) a definitivně byly zrušeny mantinely kolem hrací plochy. ČMFS přijal malý fotbal za svůj v roce 1990. Od roku 1997 se celosvětově používá pro tento sport jednotný název - FUTSAL. Jinak se samozřejmě konají světové a kontinentální šampionáty i pohárové klubové soutěže. Na posledním mistrovství Evropy hraném v Itálii obsadila Česká republika výborné třetí místo.

V české republice má futsal má následující strukturu - nejvyšší soutěží je celostátní I. liga, následují dvě skupiny II. ligy, dále podle jednotlivých oblastí osm divizí a pak krajské přebory. Tyto soutěže se hrají v hale. Následuje pyramida okresních lig, kde se boje o mistrovské body obvykle odehrávají na venkovních hřištích.


Počátky Ajaxu Staňkov
Ve Staňkově, třítisícovém městě na hlavní dopravní tepně mezi Plzní a Domažlicemi, má sport velkou tradici. Sokolská jednota zde byla založena již v roce 1895, první fotbalový klub začal fungovat v roce 1927. Fotbal je i ve Staňkově dlouhodobě sportem číslo 1, největším úspěchem byla účast v divizi v letech 1972-76.

Prvním oficiálním klubem malého fotbalu se zde v závěru roku 1996 stal Ajax Staňkov. Trojicí otců zakladatelů byli při posezení v místní hospůdce U Tří sluncí Viktor Steinbach, Karel Žáček a Jindřich Hrach. Poprvé na veřejnosti se nový tým objevil v lednu 1997 na halovém turnaji ve staňkovské sokolovně. Nešlo tehdy o skutečný malý fotbal, na basketbalovém hřišti s brankami hokejových rozměrů tvořili tým čtyři hráči. Barvy Ajaxu hájila čtveřice Bočan-Žáček-Steinbach-Hrach, které se turnaj podařilo vyhrát. Skutečný malý fotbal - futsal - hrál Ajax premiérově v červenci 1997 na turnaji v Novém Kramolíně. Sestava Bočan, Wirt, Šimka, Černý, Egr, Vaňous, Hadrava postoupila ze skupiny, ale konečnou stanicí bylo čtvrtfinále.

Další informace najdete v sekcích OKRES, DIVIZE a TURNAJE, kde jsou poměrně podrobným způsobem rozebrány jednotlivé sezony a účinkování Ajaxu v soutěžích.


Kde všude jsme hráli
Zde je výčet míst, kde FC Ajax Staňkov nastoupil k mistrovským či turnajovým zápasům - vše je seřazeno podle let:

1997
venku Čermná, Chrastavice, Nový Kramolín
hala Staňkov (sokolovna)

1998
venku Babylon, Čermná, Domažlice, Hlohová, Kdyně , Nový Kramolín
hala Domažlice

1999
venku Babylon, Čermná, Domažlice, Hlohová, Kdyně, Nový Kramolín, Postřekov
hala Cheb, Domažlice, Horšovský Týn, Karlovy Vary, Plzeň (Bolevec), Plzeň (Slavia VŠ)

2000
venku Domažlice, Hlohová, Oprechtice
hala Domažlice, Karlovy Vary, Plzeň (Bolevec), Plzeň (Slavia VŠ), Plzeň (ZČU), Rokycany

2001
venku Hlohová
hala Plzeň (ZČU), Cheb, Domažlice, Karlovy Vary

2002
venku Hlohová, Horš. Týn, Staňkov, Mrákov, Neuměř
hala Plzeň (ZČU), Aš, Domažlice, Karlovy Vary

2003
venku  -
hala Domažlice, Plzeň (ZČU), Aš, Karlovy Vary

2008
venku  Velký Malahov, Domažlice, Mnichov, Nový Kramolín, Čermná
hala Plzeň (ZČU), Skalná, K. Vary, Nezvěstice

2009
venku Velký Malahov, Domažlice, Mnichov, Nový Kramolín, Čermná, Němčice
hala Plzeň (ZČU), Cheb, Sokolov, K. Vary, Domažlice

2010
venku Velký Malahov, Domažlice, Kdyně, Nový Kramolín, Čermná, Němčice
hala Plzeň (ZČU, 31. ZŠ, Slavia VŠ), Cheb, K. Vary, Domažlice